توهم پیشرفت فناوری در ایران

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

آیا ایران کشوری پیشرفته در زمینه ی تکنولوژی هست؟ دانشگاههای ایران آیا جایگاهی در بین دانشگاههای معتبر دنیا دارند؟ آیا مقالات ارایه شده در دانشگاههای ایران توانسته دردی از کشور ایران یا بشریت دوا کند؟ آیا ایران در دوران معاصر مخترع ، مبدع، نظریه پرداز و یا ایده ای جهانی داشته است؟

آیا تنها با اتکا به مقالات ترجمه شده توسط دانش آموختگان دانشگاههای حتی معتبر ایران حتی یک شغل ایجاد شده است؟ آیا ما واقعا در دوران قرون وسطی ی علمی به سر می بریم؟ کشوری که ادعا می کند موتور ملی دارد، در حال طراحی و ساخت هواپیمای تجاری می باشد، در زمینه ی نانو جزو برترینهای دنیا می باشد ، آیا توانسته به صورت توده ای کارآفرینی کند؟

آیا صنایع مادر این کشور تکنولوژی دهه ی 50 کشورهای پیشرفته می باشد؟ در کشوری که قدیمیترین صنعت ان نفت می باشد و بیش از یک قرن پالایشگاه داشته توانسته لیسانس تولید محصولات پالایشگاهی داشته باشد؟ آیا ادوات اندازه گیری دقیق در ایران تولید می شود؟ آیا توانسته ایم فناوری تولید مواد برای پره های توربین گازی یا حتز توربین های آبی را در ایران بومی سازی نماییم؟ آیا به صرف مونتاژ توربین های با راندمان نسبتا پایین و نسل سابق کشورهای دیگر و نبود اطمینان reliability برای این تجهیزات وجود دارد؟ آیا انجمنها و سازمانهای موجود در کرختی نفت به خواب فرو رفته اند؟ آیا پارک فناوری پردیس که خود را با عنوان سیلیکون ولی ایران معرفی می کند بیشتر شبیه فکاهی می باشد؟آیا داروهای ضد ایدز ایران دروغین بوده؟آقای ستاری بیشتر به مجری های شوهای هیجانی شباهت دارند تا یک استراژیست فناوری. آیا رنسانس علمی ایران خواب بی تعبیر می باشد؟ چرا جوانان و فارغ التحصیلان بویژه فارغ التحصیلان رشته های عوم و مهندسی ایران از تکنولوژی فقط به دنبال خرید مبایل های شرکت های به روز و عضویت در شبکه های اجتماعی و لایک کردن قورمه سبزی یا عکس های بدون حجاب بازیگر تلویزیون می باشند؟